حضرت ,خلافت ,«شقشقيه» ,خطبه ,السلام ,عليه ,عليه السلام

حضرت علي عليه السلام در چند مورد به حقانيت و شايستگي خويش در خلافت تصريح كرده اند. يكي از آن موارد، خطبه اي است در نهج البلاغه كه به «شقشقيه» معروف شده است.
«شقشقيه» چيست؟
«شقشقيه» چيزي شبيه بادكنك است كه به هنگام خشم شتر از زير گلوي او بيرون مي زند و پس از آرام گرفتن ناپديد مي شود. خطبه ي «شقشقيه» درد دل هاي امام از ماجراي سقيفه و غصب خلافت است. امام علي عليه السلام با بيان تاريخ اين غصب، خليفه ي اول، دوم و سوم را به باد انتقاد گرفتند. در اين ميان عربي برخاست و نامه اي به حضرت داد و از ايشان پاسخ سؤالاتي را درخواست كرد. حضرت نيز پاسخ دادند. در اين جا بود كه ابن عباس، پسرعموي حضرت به ايشان گفتند: «چه خوب بود سخن را از همان جا كه قطع كرديد، ادامه مي داديد.» حضرت فرمودند: «هرگز اي پسر عباس، شعله اي از آتش دل بود، زبانه كشيد و فرو نشست».
خطبه ي «شقشقيه» از كيست؟
از آن جا كه اين خطبه مشتمل بر شكايت از خلفاي سه گانه است و با انتقاد شديد از روش ايشان، حق خلافت را آشكارا از آنان نفي مي كند، اهل سنت آن را از علي عليه السلام نمي دانند؛ زيرا به زعم اهل سنت، حضرت علي عليه السلام به خلافت خلفاي مزبور راضي ونسبت به آنان احترام قايل بوده است.

منبع اصلی مطلب : امام متقین
برچسب ها : حضرت ,خلافت ,«شقشقيه» ,خطبه ,السلام ,عليه ,عليه السلام
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : خلافت و ولايت در نهج البلاغه